SVET

Tiktok – poželenje velikanov ali orodje prodaje za vsakega med nami?

Tiktok je v zadnjem času postal prevzemna tarča potrošniških velikanov v ZDA. Zakaj bi se ti zanimali za Tiktok? Lahko ta pri prodaji pomaga tudi vašemu podjetju? Preverite v nadaljevanju!

Tiktok kot prodajni kanal v času COVID krize

V ZDA se pojavlja velik interes za prevzem dela podjetja Tiktok. Razlog za to se skriva predvsem v trendu nakupovanja pri kitajski mladini. Trend spletnega nakupovanja, kjer podporo pri prodaji predstavljajo video vsebine, v katerih potrošniki predstavljajo svojo potrošniško izkušnjo, je bil v porastu že vsaj pol desetletja. Korona kriza pa je naredila ta nakupni kanal še bolj vitalen za uspeh slehernega ponudnika izdelkov in storitev, namenjenih končnemu uporabniku.

Tiktok – kaj je to?

Tiktok ali Douyin, kot ga imenujejo na Kitajskem, je spletna platforma za deljenje video vsebin. Z delovanjem je pričela leta 2016 in se od ostalih kanalov, kot je npr. Youtube, razlikuje prav v tem, da video vsebine načeloma niso daljše od 15 oz. 60 sekund. Tudi glede na vsebino se videi na Tiktoku razlikujejo od ostalih kanalov – so predvsem zabavne narave – glasbeni, plesni, komični ter takšni, ki izpostavljajo določene talente. Nekateri uporabniki, ki objavljajo svoje vsebine, so prek viralnih trendov gledanosti postali prave zvezde Tiktok platforme. Nekateri so celo pričeli s pravo profesionalno glasbeno-zabavno kariero.

Kako nakupuje kitajska mladina?

Zanimanje potrošniških velikanov za Tiktok sloni predvsem v dolgoročnem pogledu na razvoj načina nakupovanja potrošnikov. Ta razvoj se najbolj prilagaja prav mladim in njihovi ekscentričnosti pri nakupovanju. Tako so velika potrošniška središča v ZDA v zadnjem desetletju zabeležila pravo izumiranje in zapiranja, izrazito pa se je v korona krizi prepoznala rast spletnih velikanov.

A gre za veliko več, kot le za izgradnjo prodajnih kanalov. Tiktok predstavlja platformo, preko katere lahko prodajalci dejansko dosežejo (mlade) potrošnike. Samostojne spletne trgovine določenih trgovcev namreč same po sebi ne generirajo zadosti prihodkov za delovanje, saj je konkurirati spletnim velikanom, kot je npr. Amazon, nemogoče.

 

A na Tiktoku je situacija drugačna. Tiktok predstavlja spletni kanal, kjer potrošniki kupujejo tisto, kar vidijo na socialnih video vsebinah. Gre za podobno situacijo kot smo jo vajeni iz prodajnih kanalov na kabelski televiziji – le da so potrošniki bolj vpleteni, še posebej izrazito reprezentanco pa predstavljajo mladi.

Tiktok kot marketinško orodje

Navkljub globalni prisotnosti je največjo priljubljenost Tiktok doživel prav v Vzhodni, Južni in Jugo-vzhodni Aziji, v ZDA, Turčiji in Rusiji. Tiktok se predstavlja predvsem kot unikaten marketinški kanal. Podjetja največkrat vzpostavijo svoj kanal na platformi Tiktok in objavljajo spletne video vsebine za promocijo svojih izdelkov. Te vsebine osvežijo ali popularizirajo s pomočjo spletnih influencerjev. Tiktok seveda omogoča tudi spletno oglaševanje v zakup.

Kako je ta aplikacija drugačna?

Tik tok je unikaten, ker na organski način promovira gledanost manj dodelanih video vsebin, saj uporabniki tem bolj zaupajo. Sočasno lahko podjetja tudi pokažejo svoje delovanje na bolj naraven način ter tako širše in globlje zajamejo mlajše potrošnike –posebej študente. Podjetjem praktična je tudi promocija svojih izdelkov v videih, kjer je prikazana uporaba izdelka ali storitve. S tem podjetja lahko ustvarijo še večjo stopnjo zaupanja pri uporabniku.

 

VIR: DATA.SI