ZANIMIVOSTI

10 nasvetov za ravnanje z vodo

Leta 2016 smo v ustavo vpisali, da ima vsakdo pravico do pitne vode. Čeprav velja Slovenija za z vodo bogato državo, bomo morali s trajnostno naravnanim odnosom do okolja poskrbeti, da bo taka tudi ostala.

V letu 2016 smo v Sloveniji načrpali 887 milijonov m3 vode: 706 milijonov m3 iz površinskih, 181 milijonov m3 pa iz podzemnih vodnih virov. Skoraj vsa voda, načrpana iz površinskih vodnih virov (99 %), je bila uporabljena za proizvodne procese v različnih industrijskih dejavnostih, 88 % vode, načrpane iz podzemnih vodnih virov, pa je bilo uporabljene za potrebe javnega vodovoda.

Potrebno bo začeti razmišljati o možnosti uporabe prečiščene odpadne vode in ponovni rabi vode. Ob ustreznem čiščenju je namreč prečiščeno odpadno vodo možno uporabljati za različne namene, na primer pri ohranjanju narave (mokrišča, umetna jezera ipd.), v urbanih naseljih (za namakanje parkov, igrišč, zelenih pasov, za izdelavo umetnega snega ipd.), v industriji (procesna voda, hladilna voda, spiranje reaktorjev …), kmetijstvu (namakanje kmetijskih površin, napajanje živine …), za bogatenje podtalnice itd. Če bomo želeli pri nas ponovno uporabiti prečiščeno vodo na omenjenih področjih, bo treba korenito spremeniti tako evropsko ko tudi našo zakonodajo.

10-pravil-ravnanja-z-vodo-objava-spletna-stran.jpg

 

VIR: LJUBNO.SI