SLOVENIJA

Ali bodo zaprli Premogovnik Velenje(PV) med leti 2040 in 2045?

V triletni program geostrojnik – rudar letos ne bodo vpisali niti enega dijaka, v štiriletni program geotehnik sta vpisana le dva. Slabo kaže tudi okoljevarstvenikom.

Velenje bo prihodnji mesec slavnostno obeležilo 60 let obstoja. Gre za mesto, ki je zraslo ravno zaradi razvoja premogovništva. Predvsem zavoljo energetike je mesto še danes zgled tako imenovane sociali naklonjene občine; svojim občanom omogoča veliko nadstandardnih stvari brezplačno. Trenutno pa niti vodilni ne vedo, koliko energetske prihodnosti je sploh še pred njimi. “V pripravi so štirje scenariji obratovanja Premogovnika Velenje (PV), in sicer do leta 2054, 2045, 2040 in 2030. Najbolj verjeten scenarij zapiranja Premogovnika je med letoma 2040 in 2045,” je v tem tednu ocenjeval za zdaj še aktualni (kmalu se obeta menjava) generalni direktor Premogovnika Velenje Ludvik Golob.

​Veliko promocije, a le malo učinka

Posledice negotovosti se zadnja leta najbolj odražajo pri vpisu dijakov za rudarske poklice, čeprav jih v PV vabijo z besedami, da so v zadnjem polletju minulega leta zaposlili več kot 50 novih sodelavcev in da dijaki, ki končajo izobraževanje, lahko dobijo zaposlitev takoj. “Ugodnosti, ki jih dijakom nudimo, ni malo, za pokušino jih navajamo le nekaj: štipendiranje, jamski dodatek, opravljanje praktičnega izobraževanja v realnem okolju, nagrada za uspešnost pri praktičnem izobraževanju, brezplačni avtobusni prevozi, malica, zdravniški pregledi, brezplačen učbeniški sklad, zanimive strokovne ekskurzije, projektni tedni v naravi, možnost subvencioniranega bivanja v dijaškem domu,” so zapisali v pismu, ki so ga poslali vsakemu dijaku, ki je na dnevu odprtih vrat in informativnih dneh pokazal vsaj malo zanimanja za ta poklic. A kljub temu v Šolskem centru Velenje letos ne bodo imeli niti dijaka, ki bi rad postal rudar, dva pa sta vpisala štiriletni program geotehnik.

Dijaki iz nekdanjih republik v Velenju
V sklopu projekta Zahodni Balkan v Šolskem centru Velenje vpisujejo tudi dijake iz Valjeva, Kragujevca in Tešanja. Takšnih dijakov je trenutno 28, bivajo pa v dijaškem domu, ki ga upravlja Šolski center Velenje. Pred leti so dijaki iz bivših republik v Velenje prihajali predvsem zaradi rudarske šole, sedaj pa se vpisujejo v program tehnik računalništva, tehnik mehatronike in strojni tehnik.

Kaj bodo dijaki delali, ko bodo stari 40 let?

“Ni toliko stvar v sami promociji, ki smo jo vsi naredili. Treba se je vprašati, ali te kadre potrebujemo. Jaz mislim, da jih,” meni direktor Šolskega centra Velenje Janko Pogorelčnik, ki prihodnost zanje vidi predvsem v gradbenih panogah. “Zanesljivo je delo podobno kot gradnja tunelov, vendar je rudarstvo še za stopnjo bolj rigorozno. Se mi pa zdi zelo pomembno, da mladi, ki se bodo v rudarstvo vpisovali in delali v rudarstvu, vidijo tudi, kaj se bo zgodilo, ko dela v rudarstvu ne bo več. Ker dijaki, ki se vpisujejo danes, bodo do leta 2040, ko je morda najbolj realna ocena za zaprtje rudnika, imeli za sabo le okoli 15 let delovne dobe. To pomeni, da je že danes treba razmišljati, kaj boš pa počel, ko boš star 40 let.” Na vprašanje, kaj konkretno lahko delajo kot rudarji brez rudnika, Pogorelčnik odgovarja: “Ne vem, takih enoznačnih odgovorov nimam. Ampak, kot rečeno, gotovo se da delo v rudarstvu povezati tudi s kakšnim delom v gradbeništvu.

Preostanek članka si lahko pogledate na tej POVEZAVI

 

VIR:VECER.COMAVTOR: Rozmari Petek – FOTO:PIXABAY