SLOVENIJA

Brez družabnih omrežij se ne bi mogli primerjati z drugimi

Nova študija opozarja, da družabna omrežja predstavljajo veliko tveganje za zdravje mlajših generacij, tako danes kot tudi v prihodnosti. 75 % otrok se že pri 12 letih sramuje svojega izgleda in telesa, pri mladih med 18. in 21. letom pa jih ima takšno slabo samopodobo kar 80 %. Družabna omrežja imajo močan vpliv nad tem, kako ljudje vidimo sami sebe, kar ima lahko negativne posledice tudi na naše duševno zdravje.

Uporabo družabnih omrežij in posledice, ki jo ima le-ta za mlade med 12. in 21. letom, je raziskovala angleška dobrodelna organizacija za duševno zdravje mladih stem4. Menijo namreč, da je razumevanje uporabe družabnih omrežij pri mladih ključno za spremljanje njihovega duševnega zdravja. V raziskavi so ugotovili, da kar 97 % otrok uporablja družabna omrežja že pri 12 letih starosti. Skupno 70 % mladih pravi, da se zaradi družabnih omrežij slabo počutijo, in dve tretjini sta zaskrbljeni glede časa, ki ga preživijo na družabnih omrežjih: a kljub temu je tega časa v povprečju več kot 3,5 ure na dan.

Izmed otrok med 12. in 14. letom jih je 54 % povedalo, da nadaljujejo uporabo družabnih omrežij, čeprav jih skrbi vpliv na njihovo duševno zdravje, pri mladih med 18. in 21. letom pa je takih uporabnikov kar 71 %. Skupno je 95 % vprašanih dejalo, da se glede spreminjanja svojih spletnih navad počutijo nemočne. Ko na družabnih omrežjih prejmejo negativne komentarje glede svojega videza, se jih kar 30 % s tem spoprime tako, da nikomur ne zaupajo, da se zaradi teh komentarjev slabo počutijo. 24 % se jih v odgovor na negativne komentarje o izgledu skrije vase, 22 % jih pretirava s fizično aktivnostjo, 18 % jih manj časa preživi s prijatelji, prav tako jih 18 % drastično zmanjša količino hrane, ki jo zaužijejo. Med ostalimi pogostimi reakcijami so tudi samopoškodovanje, jeza in zloraba alkohola ter ostalih drog. 42 % sodelujočih je povedalo, da imajo težave s svojim duševnim zdravjem. Od teh se jih 72 % spopada z anksioznostjo, 67 % s slabim počutjem in depresijo ter 41 % s slabo samopodobo.

Mladi pravijo, da so zaradi družabnih omrežij pod pritiskom, da morajo videti tako dobro, kot vse tiste slike na spletu, ki so profesionalno obdelane. Algoritmi jim namreč vedno kažejo samo najlepše ljudi, in nekaterim se zdi, da se brez družabnih omrežij ne bi imeli s kom primerjati. Tako bi lažje živeli sami zase, točno takšni kot so.

Vir: The Guardian, 1. 1. 2023

 

vir: safe.si