ŠPORT

Čeferinu nov mandat na čelu Uefe

Lizbona, 5. aprila – Aleksander Čeferin je na današnjem kongresu Uefe v Lizboni dobil nov mandat na čelu Evropske nogometne zveze. Petinpetdesetletni slovenski odvetnik, ki je prvi mandat dobil 14. septembra 2016, bo po današnji izvolitvi krovno celinsko zvezo vodil do leta 2027.

“Res sem hvaležen za to podporo. To mi res veliko pomeni. Je velika čast in odgovornost. Obljubljam vam, da bom naredil vse, da ne razočaram vas in ne razočaram nogometa,” se je v prvi izjavi takoj po novi izvolitvi delegatom zahvalil Čeferin.

Potrditev Čeferina je bila sicer zgolj formalnost, saj je bilo že 6. januarja, ko je potekel rok za vlaganje kandidatur, jasno, da na volitvah ne bo imel protikandidata.

Ob sicer mirni tekmi za vodenje Uefe se Čeferin sooča z veliko bolj razburljivim dogajanjem v evropskem nogometnem prostoru, na kar je opozoril v svojem nagovoru delegatom.

Izpostavil je vse večje razlike med majhnimi in velikimi, med bogatimi in revnimi v nogometu, kar je sicer ocenil za širši družbeni izziv. Kot je dejal, je naloga vseh nogometnih deležnikov, da poskrbijo za ravnotežje, potrebno za vzdržni razvoj nogometa.

“Soočamo se z vse hitrejšo globalizacijo in vsem, kar to prinaša. Tako koristi kot tveganja,” je dejal Čeferin in dodal, da “nikoli ne smemo pozabiti, da je nogomet javna dobrina, ena zadnjih, ki ni privatizirana,” je ocenil.

Ob začetku novinarske konference je pojasnil, da sta nova podpredsednika Uefe Italijan Gabriele Gravina in Valižanka Laura McAllister. Slednja je s tem postala prva ženska v podpredsedniški vlogi pri Uefi.

Čeferin se je na novinarski konferenci po izvolitvi navezal tudi na rusko in belorusko nogometno problematiko. Klubi in reprezentanci teh držav so izločeni iz tekmovanj. Na vprašanje, kdaj bi se lahko kaj spremenilo, je novi-stari predsednik celinske zveze odvrnil: “V vsakem primeru bo to odločitev izvršnega odbora. Do konca vojne v Ukrajini pa je težko, da bi kaj spremenili glede tega.”

Ni šlo niti mimo vprašanja o superligi, pri čemer je še enkrat dodal, da nikomur ne prepovedujejo in ne morejo prepovedati ustanovitve novega tekmovanja, da pa potem tisti klubi pač ne morejo igrati v tekmovanjih Uefe. “Je pa to preveč medijske pozornosti za projekt, ki je mrtev,” je poudaril.

Slovenski odvetnik Aleksander Čeferin se je v zadnjih sedmih letih izkazal kot spreten krmar na vse bolj nemirnem morju velikih nogometnih interesov. Poleti 2016 je prvič uspešno kandidiral za najvišje mesto v eni najvplivnejših športnih organizacij na svetu. Takrat je bil še neznan, danes prav on v tej družini predstavlja znan obraz v vse bolj nevihtnih časih.

Uveljavil se je predvsem kot spreten pogajalec in človek, čigar dejanja se ujemajo z njegovimi besedami. Po letu 2019, ko je dobil drugi mandat, so dogajanje v nogometu zaznamovali veliki zunanji pretresi – najprej pandemija novega koronavirusa, nato napoved nekaterih najbogatejših evropskih klubov za vzpostavitev konkurenčnega klubskega tekmovanja, nazadnje še vojna v Ukrajini. Čeferin je ob teh izzivih po ocenah opazovalcev kot ključno ohranil enotnost evropske nogometne družine. V vlogi ljudskega človeka se je zoperstavil tudi največjemu izzivu svojega mandata, poskusu nekaterih najbogatejših evropskih klubov za vzpostavitev paralelnega tekmovanja, superlige.

Pred delom v Uefi je Čeferin v nogometni svet prvič odločneje zakorakal 17. februarja 2011, ko so ga delegati NZS večinsko izvolili za prvega moža krovne slovenske nogometne organizacije. Tako je postal tretji predsednik NZS po Rudiju Zavrlu in Ivanu Simiču v samostojni državi, funkcijo pa je opravljal do izvolitve za predsednika Uefe.

Že med službovanjem na NZS je s slovenskim nogometom naredil korak naprej in tudi dokazal, da je pripravljen na projekte, ki presegajo povprečje in so plod večjih ambicij. Uresničil je napovedi o večji priljubljenosti in ravni gledanosti elitne slovenske nogometne lige, izpeljal pa tudi projekt razvoja krovnega nogometnega centra na Brdu pri Kranju.

V odvetniških krogih, kjer je deloval 25 let, pa je veljal za preudarnega in iznajdljivega odvetnika, ki je prepričal s strokovno podkovanostjo, argumenti in retoričnimi sposobnostmi. V nedavni spletni oddaji nekdanjega angleškega reprezentanta Garyja Nevilla je tako v šali dejal, da v 25 letih dela kot odvetnik kazenskega prava ni srečal toliko kriminalcev kot v nekaj letih v nogometu. “Seveda je tudi veliko izjemnih ljudi v nogometu. A interesi tu so izjemno veliki, prav tako vsote denarja, kar pa hitro privabi dvomljive like.”

Predsednik Nogometne zveze Slovenije (NZS) Radenko Mijatović je poudaril, da je sodelovanje z rojakom na vrhu Uefe zgledno. “Boljšega sodelovanja v prihodnje ne more biti, ker je na zelo visoki ravni. Predsednik je vedno na voljo za karkoli, kar potrebujeta slovenska zveza ali slovenski nogomet. Želimo si, da gre samo tako naprej in v to ne dvomim.”

“Šlo je za veliko ključnih zadev, predvsem reakcija in izpeljava tekmovanj v času covida-19, modeliranje evropskih tekmovanj, uvedba lige narodov, konferenčne lige, preprečitev superlige, ker bi bila ta zelo škodljiva za evropski in svetovni nogomet vsaj po mnenju večine. V to sodi tudi redistribucija prihodkov, ki jih Uefa skoraj v celoti vrača v nogomet,” je prvi mož NZS naštel razloge, zakaj ima Čeferin takšno podporo.

 

vir: STA