SLOVENIJAŠPORTZANIMIVOSTI

Kaj vse mora imeti dober pohodniški nahrbtnik?

Pohodništvo je aktivnost, ki zahteva dobro pripravo, saj lahko prava oprema bistveno vpliva na udobje in varnost na poti. Eden ključnih kosov opreme je pohodniški nahrbtnik – zvesti spremljevalec, ki nosi vse, kar potrebujete za uspešen izlet v naravo. Toda kaj loči dober pohodniški nahrbtnik od povprečnega?

Priljubljenost pohodništva iz leta v leto strmo narašča. Četudi brez ustrezne opreme, katere osnovo skupaj s pohodnim nahrbtnikom tvorijo pohodni čevlji, se v bližnje ali nekoliko bolj oddaljene hribe redno odpravlja marsikdo.

Razlogov za to je več, a med najpomembnejše zagotovo sodijo pozitivni učinki hoje na fizično in psihično telo, medtem ko nezanemarljivo ni niti dejstvo, da gre za kakovostno obliko preživljanja prostega časa v neokrnjeni naravi, ki obenem ponuja možnost sproščenega druženja bodisi z družino bodisi s prijatelji.

Zahvaljujemo se Vam ker nas berete :), ne pozabite vščekati našo FB stran

Da bi bile vse poti karseda varne in udobne, svetovalci spletne trgovine Vita ProShop, generalnega zastopnika vodilnih svetovnih proizvajalcev športne opreme, v nadaljevanju predstavljajo pohodne nahrbtnike.

Ti, kot pohodni čevlji, zaradi posebne, prilagojene zasnove ključno prispevajo k pohodniški izkušnji, zato je nadvse pomembno na pohod odpraviti se s pohodnim nahrbtnikom na ramenih, ne pa z običajnim nahrbtnikom, ki negativno vpliva tako na stabilnost kot zdravje.

V spletni trgovini Vita ProShop so na voljo različni pohodni nahrbtniki Deuter. Proizvodni obrat je leta 1898 ustanovil Hans Deuter, leta 1928 pa opremil odpravo v Pamir. Vse od tedaj podjetje pohodne nahrbtnike razvija ob upoštevanju izkušenj pohodnikov in alpinistov, leta 1934 pa je za potrebe odprave na Nanga Parbat ustvarilo zvezdo naslednjih desetletij, pohodni nahrbtnik Tauern. Tudi zaradi tega zadnja desetletja, natančneje od leta 1971, Deuter velja za vodilnega proizvajalca pohodnih nahrbtnikov.

Pohodni nahrbtnik preprečuje utrujenost

Nošnja pohodnega nahrbtnika v primerjavi z nošnjo običajnega nahrbtnika prinaša številne dobrobiti.

K temu največ prispevajo njegove lastnosti, kot so:

  • ergonomska oblika, ki enakomerno porazdeli težo na kolke, ramena in hrbet (pohodni nahrbtnik poskrbi, da 70 % teže prenašajo boki, le 30 % pa ramena), k tej pa velja prišteti še podložene naramnice ter bočni in prsni pas za povečanje stabilnosti,
  • sistem prezračevanja hrbta, najpogosteje z vključenim kanalom za onemogočanje potenja,
  • odpornost na različne vremenske razmere, za kar poskrbijo trpežni, vodoodbojni materiali in dežna prevleka, ter
  • raznorazne dodatne funkcije.

Za slednje veljajo sistem za hidracijo, zanke, žepi in predali, zaradi katerih je organizacija znotraj pohodnega nahrbtnika precej olajšana, lažji pa je tudi dostop do stvari.

 

Sistemi prezračevanja pohodnih nahrbtnikov

  • Aircomfort Maksimizirano prezračevanje sloni na uporabi prožnega vzmetnega jeklenega okvirja. Sistem je namenjen lahkim do srednje velikim pohodnim nahrbtnikom po nezahtevnih terenih. Ker je med hrbtiščem pohodnega nahrbtnika in hrbtom precejšen prostor za zračenje, sistem zmanjša znojenje za 25 %.
  • Aircontact Sistem zagotavlja nadzor nad pohodnim nahrbtnikom in učinkovit prenos bremena, ker težo približa telesu. Hkrati omogoča dobro zračenje, zaradi česar zmanjšuje znojenje za 15 %.
  • Alpine Pohodni nahrbtniki s tem sistemom prezračevanja so ustvarjeni za visokogorje. So vzdržljivi, blazinice Softstripe pa objamejo hrbet in tako prevzamejo nadzor, zaradi česar so ti pohodni nahrbtniki znani po velikem udobju.
  • Contact Hrbtne blazine tega pohodnega nahrbtnika zaradi ergonomske oblike objamejo hrbet in poskrbijo za porazdelitev teže bremena, s čimer razbremenijo hrbet.
  • Lite Sistem, primeren za enodnevne alpske pohode in vzdržljivostne športe, ima minimalistično zasnovo, na podlagi česar je ta pohodni nahrbtnik zmožen učinkovito prenašati lažja do srednje težka bremena.

 

Nasprotno običajni nahrbtnik, posebej ko gre za daljše, večdnevne ali kondicijsko zahtevnejše pohode, negativno vpliva na počutje in zdravje. Za razliko od pohodnega nahrbtnika običajni nahrbtnik namreč neenakomerno porazdeli težo, ker nima ergonomsko oblikovanega hrbtišča, pogosto pa ne niti prsnega pasu, zato vsa teža pritiska na ramena, kar čez čas povzroči bolečino v ramenih in vratu.

Poleg tega preobremenitev privede do nepravilne drže, prav tako pa je povečano tveganje za pojav bolečin v križu, saj običajni nahrbtnik ne podpira pravilno hrbtenice. Zaradi tega se pojavi ukrivljenost hrbta, ledveni del je preobremenjen, mišice pa napete.

Slabo je tudi prezračevanje, ker so s posebnim sistemom za prezračevanje opremljeni le pohodni nahrbtniki, posledica česar sta draženje kože in splošno nelagodje med samo nošnjo.

Vse našteto je krivo za pogosto (pre)hitro utrujenost, medtem ko nošnja običajnega nahrbtnika zmanjša stabilnost, kar dodobra oteži hojo, toliko bolj po zahtevnem terenu. Zvin gležnja, padci in izčrpanost zato niso nič neobičajnega, jih je pa s povsem enostavnim ukrepom, kakršna je menjava običajnega nahrbtnika za pohodni nahrbtnik, možno tako rekoč v celoti zminimalizirati.

Izbira pohodnega nahrbtnika

Pred nakupom pohodnega nahrbtnika je pomembno pridobiti vse informacije o značilnostih pohodnih nahrbtnikov in upoštevati lastnosti, skladne s tipom izbranih poti, predvsem pa pohodni nahrbtnik preizkusiti ter se posvetovati o razpoložljivih možnostih.

Prodajalci spletne trgovine Vita ProShop kupce opozarjajo, da je dober pohodni nahrbtnik možno prepoznati po stabilnosti, zmogljivosti, udobju in praktičnosti. Sicer pa pozornost velja nameniti tistim elementom, ki nazadnje odredijo kakovost pohodnega nahrbtnika.

Prostornina

Prostornina pohodnega nahrbtnika je odvisna od vrste prevladujočih pohodov, lokacije in vremenskih razmer. Za enodnevne pohode večinoma zadostuje pohodni nahrbtnik do 29 l, ker je lahek, priročen in v nobenem pogledu ne ovira hoje.

Za dvo in trodnevne pohode je priporočljivo izbrati pohodni nahrbtnik s prostornino med 30 in 49 l (takšen pohodni nahrbtnik je nemalokrat vsestranski), za daljše, večdnevne pohodne ter trekinge pa je najbolje imeti pohodni nahrbtnik, večji od 30 l prostornine (in do 80 l, odvisno od potreb). Ne glede na prostornino je pomembno, da se pohodni nahrbtnik prilega telesu.

 

Velikost hrbtišča

Velikost hrbtišča pohodnega nahrbtnika se odreja glede na izmerjeno dolžino hrbta med najvišjim vretencem C7 (oziroma tistim vretencem, ki se pri sklanjanju izboči naprej) in mestom tik nad zadnjico.

S pohodni nahrbtnik ustreza dolžini hrbta med 40 in 50 cm, M pohodni nahrbtnik dolžini hrbta med 45 in 55 cm ter L pohodni nahrbtnik dolžini hrbta med 50 in 60 cm.

Ustrezno izbrano hrbtišče pohodnega nahrbtnika poskrbi, da se pohodni nahrbtnik prileže hrbtu in s tem razporedi težo med boke ter ramena.

Način odpiranja

Način odpiranja pohodnega nahrbtnika vpliva na organizacijo in dostopnost stvari, pri čemer obstajata top-load, klasično odpiranje pohodnega nahrbtnika z vrha, ki je zaradi enostavnosti primernejši za hitrejše, krajše vzpone, ter front-load odpiranje pohodnega nahrbtnika. Slednji pomeni odpiranje s prednje strani, kar ponuja boljšo organizacijo stvari in večjo preglednost, je pa ta način tudi precej bolj vsestranski kakor top-load.

Prilagodljivost

Prilagodljivost pohodnega nahrbtnika vključuje vodoodporne lastnosti, pasove, žepe, dežno prevleko in druge elemente, ki vplivajo na celotno izkušnjo ter udobje. V povezavi s tem je pomembno vedeti, da je Deuter razvil posebne pohodne nahrbtnike za ženske z oznako SL in pohodne nahrbtnike za moške, višje od 185 cm. Prvi imajo ergonomijo prilagojeno tako, da je njihovo hrbtišče krajše, naramnice so S oblike in zaponke konično oblikovane, drugi pa ima podaljšano hrbtišče za od 6 do 9 cm.

Spletna trgovina Vita ProShop ponuja tako ene kot druge, hkrati pa tudi unisex pohodne nahrbtnike. Za vprašanja o njih, svetovanje in pomoč pri nakupu so prodajalci na voljo vsak delovnik med 8. in 15. uro na telefonski številki +386 (0)7 34 66 327, naročen pohodni nahrbtnik pa prispe na naslov v dveh, najkasneje treh delovnih dneh. Strošek poštnine je za vsa naročila nad 50,00 EUR brezplačen, je pa naročeno možno poravnati po predračunu, povzetju, preko PayPala, s karticama Visa ali Mastercard, medtem ko je napačno kupljeno blago v skladu s splošnimi pogoji možno vrniti v roku 14-ih dni.