SLOVENIJA

Kakšno bo življenje v Šaleški dolini po zaprtju Premogovnika Velenje

Kot piše VECER.COM( Rozmari Petek ):

Temo, kako bo Šaleška dolina živela potem, ko bo Premogovnik Velenje zaprt, je v zadnjih letih načelo že več ljudi. Tako sta okroglo mizo o tej temi pred časom pripravila časopis Finance in domača gospodarska zbornica v sodelovanju z velenjsko občino, danes pa še Britansko-slovenska gospodarska zbornica.

Ta je v goste povabila štiri strokovnjake iz Velike Britanije, ki imajo bogate izkušnje s prestrukturiranjem premogovnih regij. Pokazali so primere urejanja degradiranih območij v turistična, kar so v Velenju z Velenjskim jezerom že naredili. Poudarili so, da bi kljub zaprtju specifična znanja lahko prodajali, in to v Premogovniku Velenje že delajo. Omenili so priložnost izkoriščanja metana, kar pa so v Velenju že proučevali in trenutno zaključili, da ga ni dovolj oziroma vsaj ne toliko, kot ga imajo Britanci, ki v 30 opuščenih rudnikih še vedno proizvedejo 25 megavatov električne energije iz tega vira. Neslavno je končal tudi poskus uplinjevanja premoga pod površjem.

Odgovor bo morala dati država

Resnici na ljubo veliko stvari, ki jih v Premogovniku Velenje ne bi že poznali, niso povedali. Že leta 2009 so imeli v hčerinskih družbah zaposlenih več ljudi kot v matični, kar je vodilo k prestrukturiranju, a med gradnjo bloka 6 se je postopek ustavil – Premogovnik Velenje je moral na zahtevo lastnika, družbe HSE, prodati vse, kar ni povezano z osnovno dejavnostjo, izkopavanjem premoga. Odgovor na glavno vprašanje, kdaj in kako se bodo lotili zapiranja rudnika, mora zato čim prej dati država. Ali pa, kar je po mnenju odhajajočega direktorja Premogovnika Velenje Ludvika Goloba najbolj skrb vzbujajoče, politika.

“Nespametnih političnih odločitev me je najbolj strah. Lignit je še edini vir, poleg vode, ki ga imamo. S tem moramo pametno ravnati,” je dejal Golob, ki ne bo več dolgo na mestu direktorja, nasledil ga bo Marko Mavec. Uradno se plani, da bo premogovnik deloval do leta 2054, niso spremenili, se pa vsi zavedajo, da bo že zaradi okolja zaprt prej. Kdaj, je politično vprašanje, poudarja Golob. “Pred tem potrebujemo zakon, s katerim bo določeno, kdo bo prestrukturiranje plačal.”

Preostanek članka si lahko pogledate na tej POVEZAVI

 

VIR: VECER.COMAVTORICA: Rozmari Petek – FOTO: PIXABAY