ZANIMIVOSTI

Karantena kot razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi

Karantena je ukrep, o katerem se v zadnjih mesecih zaradi epidemije koronavirusa, ki je podaljšana vse do 18. decembra, veliko govori. Gre za ukrep Vlade Republike Slovenije, s katerim se (zdravemu) posamezniku omeji gibanje. To je lahko omejeno bodisi zaradi stika z osebo, pri kateri je bila potrjena okužba bodisi zaradi vrnitve iz tujine. Odrejena karantena posledično vpliva tudi na možnost opravljanja dela. Pri čemer se poraja vprašanje, ali je odrejena karantena lahko razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca?

Karantena in možnost opravljanja dela

Odrejena karantena delavcem v večini primerov določen čas onemogoča opravljanje dela. Večina delodajalcev, predvsem zaradi narave dela, namreč tudi ne more organizirati dela od doma.

Čeprav delavec v času karantene ne opravlja dela, mu pripada nadomestilo plače v predpisani višini. Podlaga za uveljavljanje nadomestila plače pa je potrdilo o karanteni, ki ga izpolni oseba v karanteni sama ali njen delodajalec preko portala e-Uprava.

Delavcu ne pripada nadomestilo, če mu je odrejena karantena zaradi odhoda v državo z rdečega seznama, čeprav za odhod ni imel opravičljivega razloga.

Odpoved pogodbe o zaposlitvi: redna in izredna!

Za vsako odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca, mora biti podan utemeljen razlog. Odpoved je lahko redna ali izredna.

Razlogi za redno odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca

  • Prenehanje potreb po opravljanju določenega dela pod pogoji iz pogodbe o zaposlitvi, zaradi ekonomskih, organizacijskih, tehnoloških, strukturnih ali podobnih razlogov na strani delodajalca (poslovni razlog).
  • Nedoseganje pričakovanih delovnih rezultatov, ker delavec dela ne opravlja pravočasno, strokovno in kvalitetno, neizpolnjevanje pogojev za opravljanje dela, določenih z zakoni in drugimi predpisi, izdanimi na podlagi zakona, zaradi česar delavec ne izpolnjuje oziroma ne more izpolnjevati pogodbenih ali drugih obveznosti iz delovnega razmerja (razlog nesposobnosti).
  • Kršenje pogodbene obveznosti ali druge obveznosti iz delovnega razmerja (krivdni razlog).
  • Nezmožnost za opravljanje dela pod pogoji iz pogodbe o zaposlitvi zaradi invalidnosti v skladu s predpisi, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje, oziroma s predpisi, ki urejajo zaposlitveno rehabilitacijo in zaposlovanje invalidov.
  • Neuspešno opravljeno poskusno delo.

Razlogi za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca

  • Če delavec krši pogodbeno ali drugo obveznost iz delovnega razmerja in ima kršitev vse znake kaznivega dejanja.
  • Če delavec naklepoma ali iz hude malomarnosti huje krši pogodbene ali druge obveznosti iz delovnega razmerja.
  • Če je delavec kot kandidat v postopku izbire predložil lažne podatke ali dokazila o izpolnjevanju pogojev za opravljanje dela,
  • Če delavec najmanj pet dni zaporedoma ne pride na delo, o razlogih za svojo odsotnost pa ne obvesti delodajalca, čeprav bi to moral in mogel storiti.
  • Če je delavcu po pravnomočni odločbi prepovedano opravljati določena dela v delovnem razmerju ali če mu je izrečen vzgojni, varnostni ali varstveni ukrep oziroma sankcija za prekršek, zaradi katerega ne more opravljati dela dalj kot šest mesecev, ali če mora biti zaradi prestajanja zaporne kazni več kot šest mesecev odsoten z dela.
  • Če delavec odkloni prehod in dejansko opravljanje dela pri delodajalcu prevzemniku.
  • Če se delavec v roku petih delovnih dni po prenehanju razlogov za suspenz pogodbe o zaposlitvi neopravičeno ne vrne na delo.
  • Če delavec v času odsotnosti z dela zaradi bolezni ali poškodbe ne spoštuje navodil pristojnega zdravnika, imenovanega zdravnika ali zdravstvene komisije ali če v tem času opravlja pridobitno delo ali če brez odobritve pristojnega zdravnika, imenovanega zdravnika ali zdravstvene komisije odpotuje iz kraja svojega bivanja.

Odrejena karantena kot razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi

Odrejena karantena sama ne more biti razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi. Ne moremo je namreč uvrstiti v nobenega izmed zgoraj navedenih odpovednih razlogov.

Če delavec dela ne opravlja, ker mu je bila odrejena karantena, to ne sodi med kršitve obveznosti iz delovnega razmerja. Vendar pa je potrebno opozoriti, da za delavce, ki so brez opravičljivega razloga odpotovali v državo z rdečega seznama, veljajo drugačna pravila. Če jim je bila ob vrnitvi v državo odrejena karantena, ti niso upravičeni do nadomestila plače za obdobje, ko so v karanteni.

 

VIR: DATA.SI