ZANIMIVOSTI

Normirani sp: kdo ali kaj je?

Normirani sp je podjetnik, ki finančni del poslovanja svojega s.p., vodi na način normiranih odhodkov. S.p. lahko vodi poslovanje svojega podjetja na tri načine: na način enostavnega knjigovodstva, na način dvostavnega knjigovodstva ali pa izbere status normiranca. Normirani sp  je torej tisti davčni zavezanec, pri katerem se davčna osnova ugotavlja z upoštevanjem realnih prihodkov in normiranih odhodkov. Normirani sp pomeni, da odhodki predstavljajo 80 % dejanskih prihodkov.

Kdo je lahko normirani sp?

To je podjetnik, ki se odloči za tak način ugotavljanja davčne osnove zato, ker njegovi prihodki v preteklem letu niso presegali vrednosti 50.000 evrov. Če je bilo njegovih prihodkov v preteklem letu več kot 50.000 evrov, potem mora samostojni podjetnik voditi poslovne dogodke po navadnem sistemu (ugotavljanje dejanskih stroškov). Način, na katerega bo samostojni podjetnik ugotavljal davčno osnovo, mora sporočiti najkasneje do konca meseca marca za tekoče leto. Tekom leta se to ne sme spreminjati. Ker se zaključuje obdobje oddaje bilanc oziroma zaključnega računa podjetnikov, je zdaj čas, da FURS obvestite o spremembi načina vodenja poslovnih knjig. Brez dvoma pa se morate o tem pogovoriti z vašim računovodjem, ki vam tudi lahko odda obrazec.

Komu se splača postati normirani sp?

Ugotavljanje davčne osnove na način normiranih odhodkov, je ugoden za tiste samostojne podjetnike, ki registrirajo dejavnosti, ki sodijo na področje storitvenih dejavnosti in vedo, da njihovi prihodki v tekočem letu na bodo presegli 50.000 evrov prihodkov. Pri takem podjetniku, ni predvidenih investicij ali vsaj ne v velikem obsegu, podjetnik ne zaposluje, torej sam opravlja dejavnost, ni najema poslovnega prostora in drugih stroškov.

Ali normirani sp potrebuje računovodjo?

Normirani sp, največkrat opravlja storitvene dejavnosti v nekam manjšem obsegu. Zato se je uveljavilo mnenje, da tak podjetnik ne potrebuje pomoči računovodje pri poslovanju in lahko vse opravi sam. Res je, da klasičnega računovodstva (tako kot s.p., ki poslujejo po dejanskih stroških) ne potrebuje. Potrebuje pa normirani sp pomoč pri poslovanju saj mora voditi evidenco knjigovodskih listin, osnovnih sredstev pa tudi druge evidence, ki se nanašajo na posebne uporabnike ter take, ki jih določajo predpisi pri obračunavanju in plačevanju davka na dodano vrednost.

 

VIR: DATA.SI