SLOVENIJA

Novi koronavirus: Potrebno je, da je javnost obveščena, posebna zaskrbljenost slovenskih državljanov pa je odveč

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je včeraj zaradi novega koronavirusa iz Kitajske razglasila globalno grožnjo za javno zdravje. Razglasitev je bila pričakovana glede na obseg izbruha na Kitajskem in širitev virusa v druge države in pomeni, da WHO pomaga pri koordinaciji in usklajevanju razmer ter zaveže države k izpolnjevanju priporočil, ki jih poda. Pri tem je WHO skrb izrazila predvsem za države, ki imajo šibek zdravstveni sistem. Kar se tiče Slovenije, to pomeni, da večji sprememb ni. Že v preteklosti smo se že pripravili, dodajamo samo spremembe, ki so potrebne glede na novi virus.

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje prim. Simona Repar Bornšek in predstojnica Centra za naleztituta za javno zdravje, izr. prof. Maja Sočan/ foto STA

 

V Izjavi za medije, ki sta jo danes podali državna sekretarka na ministrstvu za zdravje prim. Simona Repar Bornšek in predstojnica Centra za nalezljive bolezni Nacionalnega inštituta za javno zdravje, izr. prof. Maja Sočan, je državna sekretarka poudarila: »Potrebno je, da je  javnost obveščena in pripravljena, posebna zaskrbljenosti slovenskih državljanov pa je odveč. Zdravstveni sistem je pripravljen in se sproti prilagaja.«

 Na Ministrstvu za zdravje ter Nacionalnem inštitutu za javno zdravje skrbno spremljamo razvoj dogodkov in širjenje virusa po svetu, predvsem pa v naši bližini. Zdravstveni sistem je pripravljen za primer novega koronavirusa in se sproti prilagaja:

  •  Pripravljen je algoritem za obravnavo oseb s sumom na nov koronavirus v osnovnem zdravstvenem varstvu
  • Vsi izvajalci zdravstvene dejavnosti so seznanjeni z navodili za ravnanje
  • Vzpostavljena je laboratorijska diagnostika za potrditev virusa v najkrajšem možnem času.
  • Izdana so priporočila za ljudi, ki pripotujejo iz ogroženih območij,
  • Slovenija ima pripravljene državne načrte odzivanja na različna tveganja, tudi na pojav nalezljivih bolezni. Imamo smernice za ukrepanje zdravstva v primeru velikih nesreč in smernice, ki obravnavajo biološke dogodke.
  • Pomembno je, da pri obravnavi morebitnih pacientov zmanjšamo tveganje nadaljnjega prenosa na najnižji možno raven.  

 

VIR: GOV.SIFOTO: STA