OBČINE SAVINJSKE REGIJE

Odobren projekt »Odprta učna okolja za vse generacije« za konjiški Vrtec, Savinjska regija

Vrtec Slovenske Konjice je zadnji dan starega leta prejel lepo novico, saj je bil njihov LAS projekt »Odprta učna okolja za vse generacije« odobren. Tako so dobili zeleno luč za pričetek izvajanja ter se Občini Slovenske Konjice, Savinjska regija, zahvalili za pomoč pri pripravi in oddaji projekta.  

»V Vrtcu Slovenske Konjice že nekaj časa iščemo dodano vrednost na enotah, ki so umeščene na krajevnih skupnostih. S tem želimo doseči ohranjanje vrtca in šole ter pripomoči k razvoju teh območij,« je povedal ravnatelj Vrtca Slovenske Konjice Tomaž Popovič. Izhodišče je bil oddelek v Špitaliču, saj tam že nekaj časa zaznavajo manjše število otrok.

Lani so začeli sodelovati z Zavodom Anima Mundi, ki se ukvarja s celostnim razvojem, ki temelji na ohranjanju kulturne in naravne dediščine. Prijavili so se na LAS- ov projekt »Od Pohorja do Bohorja«, v okviru Razvojne Agencije Kozjansko. Zadnji dan leta 2018 so prejeli obvestilo, da je bil projekt izbran in da so s tem pridobili tudi finančna sredstva, ki bodo zagotovila njegovo izvajanje.

Tema dvoletnega projekta je »Odprto učno okolje za vse generacije« in se bo izvajal na območju Špitaliča, Tatenbacha in Stranic ter v partnerstvu povezuje Vrtec Slovenske Konjice, KS Špitalič, KS Stranice, podjetje Fijavž Uroš transport d.o.o., TIC Slovenske Konjice in Društvo Kartuzijanske konjenice Špitalič.

Osnovni cilj projekta je vzpostaviti mrežo in programe učnega okolja (v sodelovanju z OŠ Pod goro, podružnica Špitalič in Lambrechtovim domom), ki jih bodo uporabljali vrtci, šole, starostniki, domačini in obiskovalci. Odprto učno okolje bo spodbujalo radovednost, ustvarjalno učenje ter povezanost z domačim krajem in prepoznavanjem njegove identitete.

V sklopu projekta se bo oblikoval tudi poseben program turističnega vodenja za obiskovalce, ki omogoča avtentična doživetja v naravi, kulturne dogodke, izvajanje preventivnih programov zdravstvenega turizma in dejavnosti osveščanja publike (skladno s politikami razvoja turizma EU).

Glavna izhodišča so: ozaveščanje potenciala v okolju in priložnostih, vrednotenje naravne in kulturne dediščine ter možnostih za njen razvoj, pomen lokalne identitete, zdrav način življenja in skrb za naravo, celostno delovanje in trajnostni razvoj.

Dejavnosti so začeli izvajati že v začetku šolskega leta, ko so cilje predstavili na 4. mednarodni konferenci Integralno zeleno gospodarstvo za boljši svet pod okriljem državljanske pobude za Integralno zeleno Slovenijo, ki v sodelovanju s Trans4m Centrom za integralni razvoj Trans4m iz Ženeve razvija slovenski in evropski model integralnega zelenega gospodarstva in družbe. Strokovnjaki s celega sveta so na okrogli mizi, ki so jo izpeljali v Špitaliču, prepoznali potenciale, ki jih okolje ponuja vsem generacijam (tukaj živečim in morebitnim obiskovalcem).

»Zavedamo se, da brez angažiranosti krajanov dosedanjih ciljev ne bi mogli doseči, za kar se jim iskreno zahvaljujemo in se veselimo nadaljnjega sodelovanja z njimi ter z vsemi, ki vidijo svoj doprinos tej zgodbi,« je še dodal Tomaž Popovič.

VIR:SLOVENSKEKONJICE.SI