SLOVENIJA

Odpoklici: kaj je dobro vedeti?

Popolne, 100 % varnosti ni, zato tako pri nas kakor tudi v EU obstajajo predpisi in protokoli, ki urejajo odpoklice nevarnih izdelkov in živil s trga. Preberite, kako deluje sistem odpoklicev v Sloveniji in na ravni Evropske unije.

Kako poteka obveščanje o odpoklicih nevarnih živil in izdelkov?

Medsebojno obveščanje nacionalnih nadzornih organov o nevarnih izdelkih in odpoklicih poteka ves čas, na dnevni ravni, če je izdelek dostopen/v prodaji v več državah članicah EU.

odpoklici-2

V primeru, da je izdelek dostopen le v posamezni državi, le-ta to ureja na nacionalni ravni.

Obveščanje v praksi:

1. Proizvajalec ali trgovec v svojem preverjanju naleti na nevarno živilo ali izdelek. O odpoklicu nemudoma obvesti nacionalni nadzorni organ. Obenem obvesti tudi vse poslovne partnerje. Izloči nevarne izdelke iz prodaje in jih pošlje v uničenje.
2. Nacionalni nadzorni organ (Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ali Zdravstveni inšpektorat) javno objavi odpoklic na svoji spletni strani.
3. Druga možnost je, da nevarno živilo ali izdelek odkrije nacionalni nadzorni organ v okviru svojega rednega preverjanja. Proizvajalec ali trgovec izvede postopek odpoklica. Nadzorni organ javno objavi odpoklic na svoji spletni strani.
4. V primeru, da je izdelek v prodaji v več kot eni članici Evropske unije, se obvestilo o odpoklicu objavi tudi v sistemu za hitro izmenjavo informacij RASFF (za prehranske izdelke) ali RAPEX (za neživilske izdelke).

Naloge nacionalnih nadzornih organov so, da:

  • poskrbijo, da trgovci umaknejo odpoklicane izdelke s svojih polic,
  • poskrbijo, da tudi trgovci obveščajo potrošnike o odpoklicih,
  • sodelujejo z nadzornimi organi drugih članic Evropske unije in posredujejo informacije v sistema RASFF ali RAPEX, v primerih, ko gre za izdelke, ki so na prodaj tudi v drugih državah članicah.

Na Zvezi potrošnikov Slovenije redno spremljamo obvestila ustanov, ki so pristojne za odpoklice, in jih objavljamo v rubriki Odpoklici na naši spletni strani. To počnemo prostovoljno, saj se zavedamo pomena teh objav za obveščenost potrošnikov.

Odpoklic živil zaradi etilen oksida: neusklajen odziv držav članic EU

Nedavni množični odpoklic živil, predvsem mlečnih izdelkov zaradi etilen oksida, ki je bil prisoten v aditivu, je v javnosti sprožil številna vprašanja in odzive. Ob njem pa smo bili tudi priča pojavom, ki jih je vredno povzeti in na katere je vredno opozarjati.

odpoklici-3

Preden je Evropska komisija (dne 13.7.2021) zahtevala poenoten postopek odpoklica, so se nadzorni organi v posameznih državah članicah odzivali različno.

Koliko zaskrbljujoče je lahko tovrstno pomanjkanje koordinacije?

Primer odpoklica živil zaradi prisotnosti etilen oksida to dokaj dobro ponazori.

Etilen oksid je namreč genotoksičen, mutagen in rakotvoren (podrobnejše informacije o njem smo objavili v posebnem prispevku). Posledice za zdravje se pojavijo pri tistih, ki živila, onesnažena z etilen oksidom, redno uživajo več let.

Da bi se izognili tveganju za dolgoročen vpliv na zdravje potrošnikov je pomembno, da je vsako živilo, ki ga vsebuje, tudi če zgolj v minimalnih količinah, vsakič dosledno takoj odpoklicano in umaknjeno s trga.

To velja tudi za primere, kot je bil nedavni, ko se je odpoklic zgodil zaradi prisotnosti snovi, ki ji ni bilo možno določiti in kvantificirati varnega dnevnega vnosa. Etilen oksid je namreč prepovedano uporabljati v živilski industriji v Evropski Uniji. Takega živila zato v nobenem primeru ne sme biti na trgu.

Zato je vsekakor prav, da enako dosledno o odpoklicih obveščamo javnost.

Kaj lahko storimo potrošniki, ko pride do odpoklica?

V primeru, da imate izdelek, ki je bil odpoklican (s točnim datumom roka uporabe ali številko lota), doma, ga ne uporabljajte. Če ga boste vrnili v trgovino, kjer ste ga kupili, vam je trgovec dolžan vrniti kupnino.

Lahko ga vrnete celo v primeru, da ste ga na primer že uporabljali ali deloma zaužili.

Spremljajte  obvestila o odpoklicih.

 

VIR: ZPS.SIFOTO: ZPS.SI