OBČINE SAVINJSKE REGIJE

Pilotni projekt Dolgotrajne oskrbe, Dobrna, Savinjska regija

Zdravstveni dom Celje je v okviru projekta »Izvedba pilotnih projektov, ki bodo podpirali prehod v izvajanje sistemskega zakona o dolgotrajni oskrbi« dne 15. 11. 2018 vzpostavil enotno vstopno točko. Projekt se sofinancira iz Evropskega socialnega sklada in Republike Slovenije.

V okviru projekta, ki smo ga poimenovali Projekt Dolgotrajna oskrba v Celju, Savinjska regija, bomo upravičencem lahko zagotovili nove storitve, kot na primer storitve za ohranjanje samostojnosti, svetovanje za prilagoditev prostora, storitve psihosocialne podpore, pa tudi storitve e-oskrbe.

Enotna vstopna točka se nahaja v drugem nadstropju Zdravstvenega doma Celje.

Sprejem vlog za oceno upravičenosti do dolgotrajne oskrbe od ponedeljka do petka od 7. do 15. ure, telefon 03/5434 161 ali 03/5434 162.

Koordinatorica Dolgotrajne oskrbe: delovni čas od ponedeljka do petka od 7. do 15. ure. Kontakt: Vladka Vovk, mag. zdravstvene nege, telefon 03/5434 160, elektronski naslov: vladka.vovk@zd-ce.si.

V našem okolju se lahko v projektne aktivnosti vključujejo občanke in občani občin Celje, Štore, Vojnik in Dobrna, starejši od 18 let. Aktivnosti so namenjene osebam, ki zaradi zmanjšanih telesnih in kognitivnih sposobnosti v daljšem časovnem obdobju potrebujejo pomoč druge osebe pri izvajanju osnovnih in podpornih dnevnih opravil ter bodo ocenjeni kot upravičeni do novih storitev, ki jih zagotavljamo v projektu.

Zainteresirani za vključitev v projekt na enotni vstopni točki Zdravstvenega doma Celje oddate vlogo. Strokovni delavec enotne vstopne točke se bo z vami dogovoril za obisk na domu, kjer bo s pomočjo enotne ocenjevalne lestvice in pogovora z vami, ocenil, če ste upravičeni do novih storitev, ki jih za upravičence omogočamo v projektu brezplačno.

Pilotni projekt se bo izvajal do 30. junija 2020.

V okviru projektnih aktivnosti smo v Zdravstvenem domu Celje na novo zaposlili 17 oseb, ki so po izobrazbi : tehniki zdravstvene nege, diplomirane socialne delavke, diplomirane medicinske sestre, diplomirani delovni terapevti, diplomirani fizioterapevti, mag. kineziologije, socialne oskrbovalke in bolničarji negovalci. Kader se ves čas strokovno izobražuje.

Sodelujoče organizacije imajo že sedaj vzpostavljena sodelovanja s prostovoljci in razvito mrežo sodelovanja s prostovoljci, ki bodo vključeni v izvajanje aktivnosti in izobraževanje. V okviru projekta se bodo izvajala tudi izobraževanja namenjena neformalnim oskrbovalcem – tistim, ki skrbijo za svoje družinske člane, sosede, znance…

Koordinatorica Dolgotrajne oskrbe, Vladka Vovk je o poteku projekta povedala: »Izvajanje projektnih aktivnosti je za vse zaposlene predstavljal velik izziv. Vedeli smo, da je veliko ljudi, ki v svojem domačem okolju potrebujejo pomoč pri vsakodnevnih opravilih (osnovnih ter pomožnih) in ohranjanju samostojnosti. Nismo pa pričakovali tako velik odziv občanov, saj je bilo npr. v začetku januarja 2019 prejetih 75 vlog, danes, tri mesece za tem pa jih imamo že 453. Sistemi, ki trenutno zagotavljajo varno in dostojno staranje posameznika, ne zadoščajo potrebam iz uporabnikov, zato jih je nujno potrebno nadgraditi.

Ob tem bi želela poudariti, da je izvajanje storitev dolgotrajne oskrbe na domu, v času projekta za upravičence do dolgotrajne oskrbe brezplačno. Vse že vključene v projekt in tudi tiste, ki o vključitvi še premišljujejo pa želim obvestiti, da v času pilotnega projekta ne bo nobenemu izmed upravičencev zmanjšan ali ukinjen kakršenkoli socialni transfer, ki ga že prejema.«

slika1M

Vodja projekta dolgotrajne oskrbe in direktorica Zdravstvenega doma Celje mag. Alenka Obrul ter koordinatorka Dolgotrajne oskrbe Vladka Vovk, mag. zdravstvene nege, s sodelavci, ki izvajajo projekt dolgotrajne oskrbe.

SLIKA 2M

Enotna Vstopna točka projekta Dolgotrajne oskrbe se nahaja v Zdravstvenem domu Celje, v drugem nadstropju. Vsak delovni dan med 7. in 15. uro lahko pridobite več informacij o možnosti vključitve v projekt.

 

VIR:DOBRNA.SI