ZANIMIVOSTI

Počitek in odmor – koliko vam ga pripada v osmih urah?

Počitek in odmor v delovnem času morata delavcu biti zagotovljena, v nasprotnem primeru delodajalec krši zakon. Preberite in se prepričajte, ali vam delodajalec zagotavlja dovolj počitka.

Počitek in odmor ureja Zakon o delovnih razmerjih

Zakonu o delovnih razmerjih je določena pravica do odmora:

  •  med delovnim časom ima delavec, ki dela polni delovni čas, pravico do odmora, ki traja 30 minut.
  •  delavec, ki dela krajši delovni čas , ima pravico do odmora med delovnim časom v sorazmerju s časom, prebitim na delu, vendar zgolj pod pogojem, da dela najmanj štiri ure na dan.
  •  dolžina odmora se v primeru neenakomerne razporeditve ali začasne prerazporeditve delovnega časa določi sorazmerno dolžini dnevnega delovnega časa.
  •  odmor se lahko določi šele po eni uri dela in najkasneje eno uro pred koncem delovnega časa.
  •  čas odmora med dnevnim delom se všteva v delovni čas.

Tisti delavec, ki torej dela na primer tri ure na dan, nima pravice do odmora. Delavec, ki dela s polovičnim delovnim časom, štiri ure na dan, pa ima pravico do 15 minutnega odmora.

Počitek – čas med dvema zaporednima dnevoma

Počitek se nanaša na čas med dvema zaporednima delovnima dnevoma. Delavec ima v obdobju 24 ur pravico do počitka, ki traja nepretrgoma najmanj 12 ur. Tisti, delavec, kateremu je delovni čas neenakomerno razporejen ali začasno prerazporejen pa ima v obdobju 24 ur pravico do počitka, ki traja nepretrgoma najmanj 11 ur.

Tedenski počitek

Zakon o delovnih razmerjih ureja tudi tedenski počitek, ki pripada delavcu.

 

  1. Delavec ima v obdobju sedmih zaporednih dni, poleg pravice do dnevnega počitka, pravico do počitka v trajanju najmanj 24 neprekinjenih ur.
  2. Če mora delavec zaradi objektivnih, tehničnih in organizacijskih razlogov delati na dan tedenskega počitka, se mu zagotovi tedenski počitek na kakšen drug dan v tednu.
  3. Minimalno trajanje tedenskega počitka, se upošteva kot povprečje v obdobju 14 zaporednih dni.

Počitek in delo od doma

Delavec in delodajalec lahko v pogodbi o zaposlitvi drugače uredita delovni čas, nočno delo, odmor, dnevni in tedenski počitek, če gre za pogodbo o zaposlitvi

  • s poslovodno osebo ali prokuristom
  • z vodilnim delavcem iz 74. člena tega zakona
  • z delavcem, ki opravlja delo na domu,

pogoj je, da sta delavcu  zagotovljena varnost in zdravje pri delu.

Poslovna oseba ali prokurist, ki sklepa pogodbo o zaposlitvi, lahko v pogodbi drugače uredi pravice, obveznosti in odgovornosti iz delovnega razmerja v zvezi z zagotavljanjem odmorov in počitkov.

Kako je v primeru izmenskega dela?

Dnevni in tedenski počitek v povprečnem minimalnem trajanju, kot ga določa zakon, se v primerih izmenskega dela zagotavlja v določenem daljšem časovnem obdobju, vendar ne daljšem kot šest mesecev.

Z globo od 1.500 do 4.000 EUR se kaznuje delodajalec – pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik oziroma posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če delavcu ne zagotovi odmora med delovnim časom, počitka med zaporednima delovnima dnevoma in tedenskega počitka.

 

VIR: DATA.SI