ZANIMIVOSTI

Testiranje na okužbo v podjetju: ali ga lahko delavec zavrne?

Testiranje na prisotnost aktualnega virusa je postala nuja tudi v podjetjih, ki so po praznikih vnovič zagnala svoje dejavnosti. Ponekod teste izvajajo kar v podjetjih, nekatera podjetja pa so zaposlene napotila v zdravstvene domove. Če se za to odločite tudi v vašem podjetju, pomembno je, da veste, da testiranja morajo izvesti zdravstveni delavci.

Sedmi interventni zakon (PKP7) v morju ukrepov za zajezitev epidemije omogoča tudi povračilo stroška testiranja zaposlenih. Gospodarske družbe in samostojni podjetniki lahko zaprosijo za državno subvencijo do 40 evrov na zaposlenega. Kako uveljavljati pomoč, si preberite v našem članku. Kot podjetje lahko iz naslova interventnih zakonov uveljavljate tudi pomoči v obliki čakanja na delo domasubvencioniranega skrajšanega delovnega časadelnega kritja fiksnih stroškovodloga plačila davkov

Na kakšen način organizirati testiranje v podjetju?

Medicinska stroka svetuje podjetjem, da uvedejo testiranje vseh, ki kažejo kakršnekoli simptome okužbe z novim virusom. Kot že dober čas trdijo strokovnjaki, hitri test je lahko v prvih dneh po pojavu simptomov tudi lažno negativen. Zaradi tega je treba testiranje ponoviti, če simptomi bolezni ne izginejo. Potencialno okuženi zaposleni v času med testiranji ne sme biti na delovnem mestu, saj okužba zaposlenega lahko vodi v okužbo celotnega podjetja.

Kakšen je namen napotitve zaposlenega na testiranje?

Namen napotitve delavca na testiranje je v zagotavljanju zdravja in varstva pri delu – v smislu, da se okuženi delavec »izloči« iz delovnega okolja, saj sicer predstavlja tveganje za širjenje okužbe znotraj podjetja, ogrožene pa so tudi stranke, ki poslujejo z okuženimi zaposlenimi.

Ali je testiranje prostovoljno ali zakonsko obvezno?

Zakon o nalezljivih boleznih (ZNB) v 4. členu določa, da ima vsakdo pravico do varstva pred nalezljivimi boleznimi in bolnišničnimi okužbami ter dolžnost varovati svoje zdravje in zdravje drugih pred temi boleznimi.

V skladu s 5. členom Zakona o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1) mora delodajalec zagotoviti varnost in zdravje pri delu.

  • V ta namen morda delodajalec izvajati ukrepe, potrebne za zagotovitev varnosti in zdravja delavcev ter drugih oseb, ki so navzoče v delovnem procesu, vključno s preprečevanjem, odpravljanjem in obvladovanjem nevarnosti pri delu.
  • Delodajalec mora upoštevati spreminjajoče se okoliščine. Izvajati mora preventivne ukrepe, ki bodo zagotavljali izboljševanje stanja in višjo raven varnosti in zdravja pri delu.

Pravice in obveznosti zaposlenih glede testiranja: ali testiranje lahko zavrnete?

Testiranje lahko delodajalec uvede z namenom izpolnjevanja že omenjenih zakonskih obveznosti, pri tem pa delavcu ne sme povzročati finančnih obveznosti.

  • Testiranje mora organizirati v okviru delovnega časa in na stroške delodajalca, prek institucij, ki so za testiranje usposobljene.
  • Poleg tega mora biti testiranje izvedeno diskretno, z osebnimi podatki delavcev pa je treba ravnati v skladu z Zakonom o varstvu osebnih podatkov. S tega vidika je priporočljivo, da delodajalec o izvajanju testiranja sprejme ustrezen splošni akt delodajalca.

Glede na navedeno, bi odklonitev delavca, da se udeleži testiranja, lahko pomenila kršitev delovne obveznosti. Takšna kršitev sama po sebi ne predstavlja podlage za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi. Lahko pa bi bila razlog za redno odpoved pogodbe o zaposlitvi, če je delavcu že izdano opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi zaradi kakšne pretekle kršitve delovnih obveznosti.

 

VIR: DATA.SI