SVET

V Evropi zabeležili prvi primer opičjih koz!

Od začetka tega leta je samo Demokratična republika Kongo poročala o 15.600 primerih okužbe in 537 smrtih.

Na Švedskem so zabeležili prvi primer okužbe z novim, zelo nalezljivim sevom opičjih koz, prvi zunaj Afrike, poroča BBC, ki se sklicuje na podatke švedskega javnega zdravstvenega sistema. Gre za osebo, ki je bila v času izbruha nastanjena na območju Afrike, kjer je izbruhnila epidemija opičjih koz. V sredo, 14. avgusta, je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) to bolezen razglasila za svetovno javnozdravstveno krizo že drugič v treh letih, potem ko se je virus iz Demokratične republike Kongo razširil v sosednje države.

V četrtek popoldne pa je prišla novica o prvem primeru opičjih koz zunaj Afrike – Švedska je potrdila, da je zabeležila eno okužbo.

Zahvaljujemo se Vam ker nas berete :), ne pozabite vščekati našo FB stran

Spomnimo, WHO je to pred tem storila julija 2022, ko so se opičje koze razširile v 116 držav sveta in okužile skoraj 100.000 ljudi, predvsem homoseksualnih in biseksualnih moških. Bolezen je takrat vzela okoli 200 življenj.

Virus je mutiral v bolj nevarnega

Grožnja je tokrat bolj smrtonosna. Od začetka tega leta je samo Demokratična republika Kongo poročala o 15.600 primerih okužbe in 537 smrtih. Zdaj so najbolj ogrožene ženske in otroci, mlajši od 15 let, doslej pa so primere okužbe zabeležili v 13 afriških državah. Za boj proti epidemiji je WHO iz svojega rezervnega sklada namenila 1,5 milijona dolarjev in donatorje poziva k dodatnim naložbam.

»Odkritje in hitro širjenje novega seva opičjih koz v vzhodnem delu Demokratične republike Kongo, njihovo odkritje v sosednjih državah, kjer prej ni bilo primerov, ter možnost nadaljnjega širjenja v Afriki in zunaj nje so zelo skrb vzbujajoči,« je dejal dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor WHO.

Podobne črnim kozam

Opičje koze povzroča virus, podoben črnim kozam. Bolezen je bila identificirana leta 1958 v kolonijah opic, na katerih so izvajali raziskave. Prvi primer pri ljudeh so zabeležili leta 1970 v Demokratični republiki Kongo. Od takrat se je bolezen pojavila v številnih državah Srednje in Zahodne Afrike, kot so Kamerun, Srednjeafriška republika, Slonokoščena obala, Demokratična republika Kongo, Gabon, Liberija, Nigerija, Republika Kongo in Sierra Leone. Posamezne primere bolezni občasno beležijo tudi na Zahodu, leta 2022 pa so se opičje koze razširile po vsem svetu.

Celoten članek si lahko preberete na tej POVEZAVI

 

Vir: slovenskenovice.si – Foto: simbolična fotografija

"Kje vas čevelj žuli?"