OBČINE SAVINJSKE REGIJE

Voščili Občini Šentjur ob njenem prazniku, Savinjska regija

V Ipavčevem kulturnem centru Šentjur, Savinjska regija, je bila na večer praznika občine, 24. septembra, svečana akademija s slavnostno sejo občinskega sveta, na kateri so bila podeljena tudi občinska priznanja.

 Zbrane v dvorani je uvodoma, ko je izzvenela himna, Ipavčeva Domovini, nagovoril župan mag. Marko Diaci, ki je izpostavil pomen praznika za razmislek o skupnih vrednotah in ciljih občank in občanov. »Ta dan je skupek vsega, vseh trenutkov, odločitev in investicij, ki nam omogočajo, da danes zares lahko praznujemo, saj imamo kaj pokazati. Je hkrati priložnost, da pogledamo v bližnjo prihodnost, ki si jo bomo začrtali in uresničevali skupaj. To je namreč smisel in namen skupnosti. Izven vsakdana, ki nas postavlja v največji meri pred izzive, kateri kažejo predvsem na sposobnost hitrih odločitev in sprejemanja kompromisov, morda celo izbira najboljše med slabimi rešitvami,« je med drugim povedal župan ter obenem izpostavil največje naložbe minulega leta ter načrte za prihodnost. Tudi tokrat se je slovesnosti udeležila delegacija iz pobratene srbske občine Požega, na čelu s predsednico skupščine občine Verico Bogićević in predsednikom občine Đorđem Nikitovićem, ki je s prijaznim nagovorom prenesel pozdrave iz domačega kraja in čestital našim občankam in občanom  ob prazniku.

 Priznanja romala širom občine

 Župan mag. Marko Diaci je v nadaljevanju skupaj s predsednikom občinskem komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja podelil pisna priznanja s knjižno nagrado sedaj že nekdanjim učencem šentjurskih osnovnih šol, ki so bili izbrani ravno na predloge šol. Štele niso zgolj ocene, ampak tudi vključenost v različne obšolske aktivnosti ter pozitivne vrednote in odnosi do sošolcev in drugih. Prejemniki so bili: Veronika PLANKO na predlog OŠ Slivnica pri Celju, Vita JEROMEL KONRAD na predlog OŠ Dramlje, Ana ZAPUŠEK na predlog OŠ Planina pri Sevnici, Taja ZAJKO  na predlog OŠ Hruševec – Šentjur, Adam JANČAR na predlog OŠ Blaža Kocena Ponikva, Gaja TURNŠEK na predlog OŠ Franja Malgaja Šentjur, dijakinja Šolskega centra Šentjur Barbara UŽMAH iz Griže in Amadej ŠTRAJHAR na predlog Glasbene šole skladateljev Ipavcev Šentjur za uspehe na mednarodnih in državnih glasbenih tekmovanjih ter za njegov prispevek h glasbeni tradiciji občine.

 Sledila so pisna priznanja Občine Šentjur, letos je bil nabor zelo pester, saj so jih prejeli Vaški šrangarji (Rok Pevec, Blaž Hrovatič, Matej Škratek, Martin Pevec, Janez Lavbič in Vinko Pevec)  iz Slatine in okolice, za ohranjanje etnološke dediščine, ki jo izkazujejo skozi avtentične prikaze šranganja ob domačih porokah, v kar vključijo vso vas. Podobne zasluge imajo tudi Furmani veterani, ki ohranjajo skrb za slovenske avtohtone pasme konj ter originalno opremo ter vprege, kar radi pokažejo na prireditvah in promocijskih vožnjah, predvsem pa promovirajo furmanstvo kot način  življenja na podeželju. Nadalje je priznanje prejela kmetija Korenjakovih iz Dramelj, ki prav tako neguje tradicijo, so dober primer sobivanja generacij na veliki kmetiji, ki jo radi pokažejo tudi šolskim otrokom, širše pa so prepoznavni po prireditvi Traktor demo, ki je postala pravi praznik kmetijske mehanizacije. Za 50 let prepevanja in ustvarjanja v okviru Kulturnega društva Planina pri Sevnici so priznanje prejeli tudi člani Moškega pevskega zbora Planina pri Sevnici. Zadnja leta jim taktirko vihti Matej Romih, ki jih navdušuje nad vse bolj zahtevnimi izzivi, vse ljubitelje zborovskega petja pa 23. novembra vabijo v kulturni dom Šentvid pri Planini, kjer bo jubilejni koncert.

Plaketa za likovnike

 Ipavčevo plaketo so prejeli člani Društva likovnih ustvarjalcev Rifnik – Šentjur ob 20-letnici delovanja. V tem času so pripravili številne razstave, organizirali slikarske kolonije, razstavljali skupaj doma in v tujini ter se veselili uspeha posameznih članov s samostojnimi razstavami. Največ razstavljajo v domači Galeriji Zgornji trg, kjer bo 25. oktobra odprtje razstave iz kolonije Ipavčeva paleta na temo Franja Malgaja ob 100-letnici njegove smrti. Župan pa je sprejel še sklep o podelitvi pisnega priznanja dr. Juriju Kunaverju (r. 1933) uglednemu akademiku in izjemno plodovitemu strokovnemu sodelavcu, avtorju in mentorju na področju geografije s podvejami. Dr. Kunaver je v navezi z našim geologom dr. Stankom Buserjem »odkril« Ponikvo z njenimi kraškimi pojavi in izkazal veliko zanimanje za kartografa in očeta šolskega atlasa Blaža Kocena. Skozi leta si je prizadeval za obuditev njegovega imena v strokovnih krogih, poleg tega je sodeloval pri pripravi razstav o njem (šola in rojstna hiša Kocena na Ponikvi), za te namene podaril celo dragoceno zbirko starih atlasov svojega očeta dr. Pavla Kunaverja. Sodeloval je tudi pri vzpostavitvi učnih poti po Ponikvi in organiziral mednarodni strokovni simpozij na temo Blaža Kocena. Izjemno vitalni dr. Kunaver se je ob prejemu priznanja iskreno zahvalil.

 Na glasbenem popotovanju z Vudlenderji

 Prireditev je povezoval Luka Žerjav, glasbeno pa so akademije popestrili člani deloma domače glasbene zasedbe Vudlenderji, ki so pred dobrim tednom dni osvojili drugo mesto na Popevki 2019 ter naslov za najboljše besedilo pesmi. Zasedbo predstavljajo profesionalni glasbeniki, z izkušnjami tako na področju klasične glasbe, kot tudi jazza in zabavne glasbe. Ustanovljena je bila s ciljem ustvarjanja in poustvarjanja kvalitetnih skladb v slovenskem jeziku. Leta 2017 so se Vudlenderji predstavili na Melodijah morja in sonca, si leto kasneje kot zmagovalci prislužili snemanje spota na Sazasovem natečaju Spotvizija. Člani zasedbe so: ustanovitelj, ter avtor vseh besedil in glasbe, pianist Tomaž Hostnik, pevka Maša But, kitarist in aranžer Matic Plemenitaš, saksofonist Žiga Vešligaj, basist Jaka Krušič, ter tolkalist Gregor Hrovat. Na občinskem prazniku so predstavili svoje avtorske skladbe.

Fotogalerijo si lahko pogledate na tej POVEZAVI

foto: Vid Palčnik

 

VIR:SENTJUR.SI