ŠPORT

Drugačni drugačnim: Da ne bo izgovorov, da kaj ni mogoče

Simpatičen projekt, s katerim so potapljači invalidi pokazali otrokom z odločbami, da kjer je volja, ni ovir v življenju, so prvi izvedli konjiški otroci in konjiški plavalni klub

Svetovalna delavka na konjiški Osnovni šoli ob Dravinji Suzana Kovše je, kot vsako leto, tuhtala, kako bi otrokom, ki težje spremljajo pouk, popestrili konec leta. “Vsako leto dobimo v ta namen nekaj denarja od občine in Rdečega križa, zato vedno premišljujemo, kam bi otroke peljali, kakšno novo doživetje bi jim pokazali, nekaj, kar ni čisto vsakdanje,” opisuje. Na misel ji je prišlo potapljanje. Ni ji bilo treba daleč. “Idejo sem omenila Branku Ravnaku in takoj je bil za.” Ravnak je predsednik Plavalnega kluba Slovenske Konjice, ki pod okriljem Mednarodne zveze za potapljanje invalidov IAHD Adriatic že leta premika meje, do kam se invalidi lahko potapljajo. Potapljali so se tudi pod ledom pa v bazenu, kjer se urijo ruski kozmonavti, pred kratkim so se spustili v 40 metrov globok bazen v Italiji.

Če je volja, se da početi marsikaj

Tokrat je bila pred invalidi potapljači nova naloga – otrokom so predstavljali svoj svet potapljanja. Skorajda z odprtimi usti so opazovali Aleša Povšeta, ki je sam zlezel v potapljaško obleko, nato iz vozička do roba bazena ter končno v bazen, si nadel potapljaško opremo in se potopil.

image

Peter Majcen in Aleš Povše pri prikazu, kako se invalid povsem sam obleče in pripravi za potop ALENKA FIDLER

“Voda je moj medij, kjer začutim svobodo in pozabim na voziček. Kljub temu da sem se poškodoval pri skoku v vodo, me ta še vedno privlači in sem kar naprej v vodi. Če je volja, se da početi marsikaj. Četudi na prvi pogled ni realno,” opisuje Povše. Malo drugačen način potapljanja, za katerega ne potrebuješ opreme, temveč le dobro koncentracijo in umirjenost, je otrokom pokazal Nino Batagelj, ki je v zadnjem času izpilil tehniko potopov na vdih. “Dobro se je naučiti pravilnega dihanja, kar tudi sicer prav pride. Ob tem se naučiš še umiriti. Potem postaneš sproščen v vodi, prav udobno ti postane,” je razlagal Bategelj.

image

Kdo zdrži dlje pod vodo? Apnea je način potapljanja, za katerega oprema ni potrebna. ROZMARI PETEK

“V vodi lahko uporabljam mišice, ki jih na kopnem ne morem. Glede na to, da je podvodni svet tako zelo drugačen, da tam čas drugače teče, bi voda lahko bila terapija za vsakogar, ne le za te otroke,” je ob tem dodal Peter Majcen, ki zaradi zapletov pri rojstvu težko uporablja noge.

Preostanek članka si lahko pogledate na tej POVEZAVI

 

VIR: VECER.COMAVTORICA: Rozmari Petek – FOTO: ALENKA FIDLER, Rozmari Petek