ZANIMIVOSTI

Nasveti za načrtovano in preudarno nakupovanje hrane

Cene hrane se višajo, zato je marsikdo prisiljen v resen razmislek kaj, kdaj in koliko kupiti. Posegamo po cenejših alternativah, a se hkrati sprašujemo, kako kakovostna je sploh še hrana, ki jo izbiramo. Višanje cen je priložnost, da preverite, ali obstajajo kakovostne, a cenejše alternative izdelkom, po katerih radi posegate. Primerjalni testi pogosto razkrijejo, da ne cena ne znamka nista vedno merilo kakovosti. Na ZPS smo zbrali nekaj nasvetov, kako pri hrani – prihraniti.

1. Po večje nakupe vedno z nakupovalnim seznamom

Ne pustite se zavesti impulzivnim nakupom samo zato, ker so izdelki v akciji. Z doma sestavljenim nakupovalnim seznamom okvirno načrtujte prihodnje obroke in potrebne sestavine zanje. Pri tem imejte v mislih tudi zaloge doma. V trgovino se nikoli ne odpravite lačni, prazen želodec vas namreč lahko zapelje v nakup nenačrtovanih dobrin, zaradi česar boste presegli načrtovani izdatek.

2. Spremljate akcijske ponudbe in ne bodite zvesti le enemu trgovcu

Akcijske ponudbe preglejte doma in sočasno sestavite nakupovalni seznam. Pri tem opustite lov za enim izdelkom v akciji pri vsakem trgovcu. Že za gorivo boste porabili več denarja, ne nazadnje tudi več časa. S tem bo vaše nakupovanje vse prej kot trajnostno.

Zahvaljujemo se Vam ker nas berete :), ne pozabite vščekati našo FB stran

3. Preberite deklaracijo

Zapomnite si, da cena ni vedno odraz kakovosti. Branje deklaracije vam omogoča najboljši vpogled v sestavo (in s tem kakovost) izdelka. Denarnica pa vam bo hvaležna, če boste primerjali cene posamezne vrste izdelkov s primerljivo sestavo.

4. Primerjajte ceno na enoto

Trgovci so zakonsko obvezani, da na prodajnih policah označijo ceno tudi na enoto izdelka (na kg, na l), kar ob pakiranjih različnih velikosti olajša neposredno primerjavo cen. Zato bodite pozorni na drobni tisk in primerjajte ceno na enoto, ne na izdelek. Cene enakih izdelkov v različno velikih pakiranjih ali oblikah embalaže se namreč lahko močno razlikujejo.

5. Preverite police s popusti na izdelke pred iztekom roka uporabe

Po dobri praksi iz tujine tudi pri nas vedno več trgovcev ponuja izdelke pred iztekom roka uporabnosti s popusti od 30 pa vse do 70 odstotkov. Še več popustov, predvsem na sveže sadje in zelenjavo, boste pri nekaterih trgovcih našli zvečer pred zaprtjem trgovine, ob sobotah in pred daljšimi prazniki. Običajno imajo tovrstni izdelki posebne nalepke, ki nakazujejo znižanje cene, znižanje pa se obračuna pri blagajni.

6. Kupite le toliko, kot potrebujete

Statistika kaže, da od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli spremljati količino odpadne hrane, vsako leto zavržemo več hrane. Z načrtovanjem obrokov, vnaprej pripravljenimi jedilniki in načrtnim nakupovanjem le tistih sestavin, ki jih potrebujete, boste ne le prihranili, ampak tudi zavrgli manj hrane in oblikovali bolj zdrave prehranske navade.

7. Kupujte “rinfuzo” in ne predpakirano

Predpakirani prehrambni izdelki (npr. meso) so praviloma dražji kot postrežni. Pri tem ne gre zanemariti tudi vidika odvečne embalaže in odpadkov.

8. Ponovno odkrijte gospodinjske veščine

Kupujte osnovna živila. Če vam čas in sposobnosti dopuščajo, naberite kaj v naravi ali na domačem vrtu. Obroke pripravite od začetka do konca, npr. izdelajte domačo ribano kašo za juho, domačo vegeto ali bezgov sirup.

9. Pridelajte nekaj zelenjave

Del travnika ali zelenice okrog hiše namenite za zelenjavni vrt. Imate le balkon? Izkoristite ga. Že na dveh kvadratnih metrih lahko z minimalnim znanjem in naporom pridelate nekaj solate in čebule, na primer. Povprašajte bolj izkušene prijatelje, ali imajo na voljo kakšno sadiko bolj zahtevne zelenjave. Posadite jo in presenečeni boste!

Prihranite lahko tudi pri pripravi obroka

S kuhanjem doma in preudarnim nakupovanjem imate finance pod nadzorom in veste, koliko zapravite za posamezne izdelke. Hkrati veste, kaj jeste, kupujete le toliko, kot potrebujete, in se izogibate impulzivnim nakupom, nakupom pod vplivom oglasnih sporočil ali vabljivih nagovorov s predpakiranih izdelkov.

Na ta način prihranite, zavržete manj hrane in domov prinesete manj embalaže. Upoštevanje spodnjih nasvetov naj zato ne bo le odziv na podražitve, ampak vaš način življenja.

  • Med kuhanjem na lonec vedno namestite pokrovko. Prihranki energije so lahko znatni.
  • Pečico izklopite pet minut pred koncem pečenja. S tem najbolje izkoristite energijo, ki je v pečici.
  • Ko hrano vzamete iz pečice, vratca pustite priprta, da toplota iz pečice posredno ogreje še prostor. Tako v hladnem delu leta prihranite pri stroških za ogrevanje.

 

Besedilo: Anja Bolha

 

vir: zps.si