SLOVENIJA

Pomoč brezposelnim z drugim korona paketom

Pomoč brezposelnim v obliki denarnega nadomestila za brezposelnost bo po predlogu novega interventnega »koronazakona-2« na razpolago širšemu krogu brezposelnih. Bo ta pomoč morda ponovno korak k temeljnemu mesečnemu prihodku? Predlagan znesek v predlogu novega zakona je pomoč v višini približno 400 evrov neto in bo na razpolago tistim, ki niso upravičeni do nadomestila po Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1)!

Pomoč v neto znesku približno 400 evrov!

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost je včeraj predstavilo del nove interventne zakonodaje za zajezitev epidemije koronavirusa, kjer se pomoč namenja tudi brezposelnim, ki do sedaj niso bili še servisirani. Torej novi interventni zakon zajema tudi brezposelne, ki ne morejo prejeti denarno nadomestilo za brezposelnost in so izgubili zaposlitev zaradi epidemije.

Pomoč brezposelnim, če so izpolnjeni pogoji

Za denarno nadomestilo za brezposelnost v primeru izgube zaposlitve, je moral upravičenec imeti sklenjeno pogodbo o zaposlitvi pred epidemijo in postati brezposeln v  času trajanja epidemije!

Da bo odpuščanje delavcev zakonito, je potrebno upoštevati predpisane postopke in delavce seznaniti z njihovimi pravicami ob odpovedi. Kako pravilno izvesti odpoved delovnega razmerja iz poslovnega razloga in kakšne so obveznosti delodajalca v tem primeru smo že razložili. Prispevek je na voljo TUKAJ.

Predlagana tudi pomoč v obliki pavšalnega dodatka pri otroškem dodatku!

Upravičenci za pomoč v obliki enkratnega solidarnostnega dodatka bi po predlaganem novem zakonu bili vsi, ki dobivajo otroški dodatek. Pomoč naj bi, ne glede na število otrok, znašala 30 evrov!

Kako je z obveznim zdravstvenim zavarovanjem v času brezposelnosti?

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je podaljšal rok za uveljavljanje pravice do zdravstvenih storitev za tiste, ki nimate urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja. Rok se je iz osmih dni podaljšal na trideset dni. ZZZS tako zagotavlja, da upravičenec kljub neurejenemu zavarovanju lahko zdravstvene storitve uporablja še 30 dni po prenehanju zdravstvenega zavarovanja.

Brezposelni, ki ne prejemajo denarnega nadomestila in ne bodo vložili vloge za njegovo uveljavljanje, si morajo sami urediti zavarovanje. Bodisi pri pristojnem centru za socialno delo, bodisi po zakonskem ali zunajzakonskem partnerju pri njegovem delodajalcu ali pri ZZZS-ju.

Za podaljšanje odločb za ureditev zdravstvena zavarovanja se obrnite na ZZZS!

 

VIR: DATA.SI(DATA D.O.O.)