ZANIMIVOSTI

Stroški poslovanja s karticami, dodatnih izpiskov in prekinitve depozita

Preverili smo bančna nadomestila in njihove podražitve za nekatere dodatne storitve, ki jih ne spremljamo redno. Od junija do oktobra letos smo zaznali kar nekaj podražitev in eno znižanje nadomestil.

Dvigi s plačilnimi karticami – uporabite debetno kartico

ZPS spletnem primerjalniku osebnih računov beležimo nadomestila za dvige z debetno kartico na bankomatu druge banke v evroobmočju.

Tokrat pa smo preverili nadomestila za:

  • dvig z debetno kartico izven evroobmočja;
  • dvig s kartico z odloženim plačilom;
  • dvig s predplačniško kartico.

Dvigi izven evroobmočja z debetno kartico so dražji. Nekatere banke zaračunavajo fiksno nadomestilo, ki znaša v povprečju dobra dva evra in pol. Večina nadomestilo zaračuna kot odstotek zneska dviga, nekje med 2 in 20 evri. Gorenjska banka in N Banka nimata zgornje omejitve, za dvig boste odšteli 1 odstotek, najmanj 2,73 evra oziroma 1,03 odstotka, najmanj 2,5 evra. Tudi tukaj je dražila Nova KBM, ki zaračuna 1 odstotek zneska dviga, a je najvišji znesek dvignila iz 15 na 23 evrov.

bancna-kartica-stroski-2

Kartica z odloženim plačilom načeloma ni namenjena dvigom gotovine, saj so ti lahko zelo dragi. Uporabljajte jo za plačila v fizičnih trgovinah ter na spletu, na bankomatih pa uporabljajte debetne kartice.

Večina bank zaračuna 5 odstotkov zneska dviga, najmanj okoli 10 evrov.

Zgornje omejitve znašajo:

  • pri Delavski hranilnici (20 evrov),
  • pri Lonu (25,95 evra)
  • pri Primorski hranilnici Vipava (100 evrov).
  • SKB zaračuna šest odstotkov in najmanj 14 evrov.
  • Ponovno smo podražitev zaznali pri Novi KBM, ki še vedno zaračuna pet odstotkov, a ne več najmanj 14, temveč najmanj 15 evrov.

Denar lahko dvignete tudi s predplačniško kartico, a je to pogosto manj ugodno od dviga z debetno kartico.

Predplačniške kartice ponuja šest bank:

  • Banka Intesa Sanpaolo: 0,54 evra v evroobmočju in 2,7 evra izven;
  • Delavska hranilnica: 0,5 evra na bankomatih hranilnica, drugje 0,9 odstotka zneska, najmanj 2 evra;
  • DBS: 0,95 evra v evroobmočju in 2,7 evra izven;
  • Gorenjska banka: 1 odstotek zneska, najmanj 2,73 evra;
  • Lon: 0,65 odstotka zneska, najmanj 3,95 evra in
  • Nova KBM: brezplačno na bankomatih banke, znotraj evroobmočja 0,75 evra ter izven en odstotek zneska, najmanj 2,5 evra in največ 23 evrov (podražitev iz 15 evrov).

Plačilo na obroke s karticami večinoma ni brezplačno

Večina bank v okviru kartic z odloženim plačilom (t.i. kreditne kartice) ponuja tudi plačila na obroke.

Brezplačni so obroki pri Delavski hranilnici, sicer boste za posamezen obrok odšteli med 0,99 in 1,8 evra. Nakup na obroke so pred kratkim uvedli tudi pri Lonu, zaznali pa smo tudi dve podražitvi. DBS je znesek obroka dvignil iz 1,0 na 1,4 evra, Nova KBM pa iz 1,4 na 1,5 evra.

Pozabil sem PIN, moram novega plačati?

Le pri Gorenjski banki vam bodo nov PIN dodelili brez stroškov, sicer vas bo pozaba stala med 3 in 10 evrov. Ponovno je dražila Nova KBM, in sicer iz šest na deset evrov – enak znesek zaračunajo tudi pri SKB in UniCredit banki.

Shranjujte izpiske – novi vas lahko stanejo tudi več kot deset evrov

Banke nam izpiske pošiljajo redno, na tak ali drugačni način. Koliko pa jim moramo plačati za ponoven izpis? Najnižje je nadomestilo pri Delavski hranilnici, in sicer 0,60 evra. Najvišje nadomestilo ima SKB, kjer morate odšteti 5 evrov, plus 1 evro za vsako stran.

Tudi nekatere druge banke računajo znesek glede na število strani – Gorenjska banka na primer po 3,5 evra na stran, kar pomeni, da je pri izpisku več strani lahko hitro dražja od SKB. Edina banka, ki je v zadnjih štirih mesecih to storitev podražila, je Nova KBM. Iz 3,5 evra so znesek povišali na 5 evrov.

Predčasno bi razvezal depozit, kaj to pomeni?

Nič kaj dobrega, banki boste morali plačati stroške, ali pa vam bo znižala obrestno mero. Pri trenutnih obrestnih merah za depozite to v večini primerov pomeni izgubo. Nekatere banke bodo za prekinitev zahtevale utemeljen razlog, druge vam bodo za “izredne” in “ostale” dogodke zaračunale različna nadomestila. Izredni dogodki so smrt deponenta ali njegovega družinskega člana, stalna izselitev iz države in elementarne nesreče – nadomestila so v teh primerih nižja.

Kazni so izražene na različne načine:

  • z znižano obrestno mero pri banki Sparkasse;
  • v absolutnem znesku pri Intesa Sanpaolo Bank (33 evrov) in N Banki (25 evrov);
  • kot odstotek zneska vezave, običajno med enim in dvema odstotkoma. Zneski so ponekod omejeni navzgor (BKS 100 evrov, Delavska hranilnica 250 evrov, Gorenjska banka 550 evrov, DBS in Primorska hranilnica Vipava 1000 evrov), drugje zgornje meje ni.

Pri predčasnih razvezavah depozitov smo zaznali znižanje stroškov pri NLB. Za izredne primere so prej zaračunali 2,05 odstotka privarčevanih sredstev, zdaj 1 odstotek; v drugih primerih pa prej 4,1 odstotka, zdaj pa 2 odstotka. Preden sklenete depozit, dobro razmislite, ali denarja res ne boste potrebovali ves čas vezave.

 bs

VIR: ZPS.SI